Klubová kronika

Psal se rok 1984

Jednoho krásného letního odpoledne na přehradě Olešná seděl Láďa Bůžek s Alešem Březinou na Terase a rozjímali nad právě skončeným cyklistickým závodem Tour de Lysá hora. Přemýšleli nejen o právě ukončeném závodě, ale také o cyklistickém dění v nejbližším okolí. Tak vznikl nápad dát dohromady pár lidí, kteří mají zájem o kolo a nechtějí jezdit pořád sami.

První „obětí" tohoto nápadu byl Petr Pavlík právě projíždějící na svém naleštěném „galuskáči", který byl ještě tenkrát vzácností. Tento „odchyt" byl vlastně trefa od černého. Petr, jako člen volejbalového oddílu ve Starém Městě zburcoval své kamarády a tím vlastně vznikl základ skupinky lidí milující tento krásný sport – cyklistiku.

Je třeba zdůraznit, že se jednalo o dobrovolné sdružení. A kdy a kde se začali scházet ke společným vyjížďkám? To už přece všichni víme – Restaurace Terasa na přehradě Olešná. Čas – středa odpoledne.
Rokem 1994 pak začíná nová kapitola v životě klubu – na Ministerstvu vnitra byl oficiálně zaregistrován cyklistický klub RACING OLEŠNÁ.

Uplynulých 10 let, kdy jsme se scházeli, musím popsat zpětně, vlastně více méně ve zkratce, protože dokumentace nemám moc a taky po těch letech se to dává dost těžko dohromady. Omlouvám se už proto předem za případné nesrovnalosti v informacích, které mi z důvodů časové prodlevy vypadly z hlavy nebo jsem je jinak zkreslil.

Tomáš Maršálek

1985 – 1987

V těchto letech začínají přibývat další členové a některým klukům roste výkonnost natolik, že už se začíná v kopcích i trochu závodit. Ovšem, zásada, že na kopci se čeká, platí pořád. Tam se to všechno sjede a jede se dál. 

První dobré výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat - pátý ročník TOUR DE LYSÁ HORA v roce 1986 to jen potvrdil. Naše umístění:

  • Marcel Tvrdík (13 let) - vítěz nejmladší kategorie, 11. místo v celkovém pořadí
  • Tomáš Maršálek - 5. místo
  • Petr Pavlík - 10. místo

Naši kluci se zúčastnili taky některých turistických akcí, z nichž se asi nejvíc líbila Dálková jízda OSTRAVA – SOLÁŇ s vloženou časovkou na PUSTEVNY. Byla to pořádná „dávka", 200 km dá opravdu zabrat, ale v dobré partě a v krásném prostředí našich hor to ani nepřijde. Přišli další členové - Alan Lach, Honza Češek, Vašek Košák a další.

Rok 1987 byl významný z toho důvodu, že jsme mezi sebe přijali dalšího člena, ale až v pozdější době se ukázalo, jak významného. Ano, mám na mysli Radima Carbola. Byla to „nová krev" a v tomto období jeden z tvůrců nové „image" naší party. Nechali jsme si uplést dresy a vznikl nový znak „kohout". Byli jsme hrdí na to, že jsme z Olešné.

Rok 1988

Lichnov

V tomto roce začalo přibývat dalších závodů a s nimi i úspěchů a vlastně dobré reklamy naší party. Kromě účasti na dalším ročníku TOUR DE LYSÁ HORA se naší členové poprvé zúčastnili populárního závodu dvojic - 24 hodin LICHNOV. I přesto, že jsme tento maratón jeli poprvé, umístění našich dvojic na třetím a čtvrtém místě bylo myslím úspěchem.

  • Radim Carbol, Tomáš Maršálek - 3. místo
  • Bohdan Moškoř, Jaromír Prudký - 4. místo

1989 – 1990

Léta revolučního kvasu se dotkla i nás, přibylo různých akcí, vznikaly nové krámky s cyklistickým zbožím. V tomto směru by bylo dobré vyzdvihnout průkopnickou aktivitu bývalého, ale i současného vynikajícího závodníka Tomáše Bohatého, který zpestřil nabídku cyklistického zboží. Svou obětavostí nám rovněž vycházel vstříc při shánění různých dílů nebo při opravách.



Přibylo i dalších závodníků a sportovních akcí. Na jedné z nich – časovce ŽERMANICE 90, vznikl název našeho klubu. Stalo se to tak, že před závodem nám pořadatelé sdělili, že bude započítán i závod družstev, a to součtem časů nejlepších čtyř závodníků z týmu. Chtěli jsme se samozřejmě přihlásit, ale museli jsme vymyslet nějaký název, což byl problém. Naštěstí dostal Bohdan Moškoř spásný nápad a nechal nás zapsat pod názvem RACING OLEŠNÁ.

9.ročník Tour de Lysá hora - Mladá fronta

Kolem sedmdesáti příznivců bicyklů se dostavilo na start 9. ročníku Tour de Lysá hora, který se uskutečnil ve Starém Městě u Frýdku–Místku.

Přesně v 9:00 hod. byl odstartován závod, jehož délka se rovná 30 kilometrů s převýšením přes tisíc metrů. Skalické stoupání odsunulo do pozadí první fyzicky slabší, jinak se hlavní pole závodníků letos kupodivu drželo pohromadě až na odbočku ke Zlatníku, kde začalo prudké stoupání na Lysou horu. Zde se peloton už potrhal na jednotlivce. Každý sám spoléhal jen na své síly. Ti první mizí v mlhavém oparu, který zahaluje vrcholek Lysé hory.

Od startu uběhla hodina a 10 minut a 28 sekund když cílem projíždí vítěz Tour de Lysá hora a je jím Tomáš Maršálek ze Starého Města, druhý byl Miroslav Marek z Kopřivnice (1:11:03) a třetí Zdeněk Pácha z Válcoven plechu (1:12:06), čtvrtý Michal Buček z TJ Liga 100 Frýdek – Místek, nám všem dobře známým vítěz běhu Paskov – Staříč – Paskov. Z Dolu Paskov byli nejúspěšnější Radomír Perutka , Karel Motička a Hynek Čtvrňa.

Od předešlých ročníků se ten letošní lišil tím, že organizátory se po SSM staly odbory. Předseda ZV FOS Josef Nejezchleba při vyhlášení výsledků pozval všechny na příští ročník.

10 ročník Tour de Lysá hora - Mladá fronta

Podmračené, ale pro cyklisty příjemné počasí bylo v neděli 30. června, kdy se jel 10. ročník závodu Tour de Lysá hora. Poprvé tento závod zajišťoval Důl Staříč.

Přesně o deváté hodině byl odmávnut start a osmdesát účastníků se vydalo na trať dlouhou 30. kilometrů. Celý peleton se držel až do chvíle prvního stoupání ke Skalickému kostelu. Zde se začal pomalu trhat a ti slabší zůstali vzadu. Třicetičlenná skupina se řítila po úzkých cestách pod horském masívem Beskyd. Amaterský závod se neobešel ani bez defektů a kolizí. Zranění však nehlásil žádný závodník. Špice peletonu se začala rozpadávat až těsně pod samotným výjezdem na Lysou horu. Do čela se dostala trojice závodníků. Ve stoupání se dlouhou dobu drželi pohromadě. Nejvíce sil měl Miroslav Marek z Kopřivnice, který svým spolujezdcům dokázal ve stoupání ujet a jako první protrhl cílovou pásku v čase 1:09:07 hod. Druhý dorazil Jiří Petráš v čase 1:10:30 a jen o 46 sekund třetí Tomáš Maršálek z Racingu Olešná F- M.

O vyhodnocení a vyhlášení výsledku se velmi dobře postaral tým rozhodčích ve složení Stanislav Swiežy, Alois Zajac, Kamila Sváčková a Irena Karbolová. Prvním třem předal odměny Ing. Jan Matušinský, hlavní inženýr Dolu Staříč.

Za cílovou páskou jsme se zeptali vítěze : Jak se dnes jelo? '' Těžko, jako každému. Jsem rád, že se mi podařilo zvítězit. Je to druhý ročník který jsem jel. Příští rok asi pojedu znovu.' Jeden ze závodníků se zůčastnil všech deseti ročníků závodů, je jím Jaroslav Meca z Bašky, člen Racing Olešná. Ten nám odpověděl: "Jel jsem všechny ročníky. Byl tady sníh, déšť, zima, prostě projel jsem tady veškeré počasí. První ročník se mi podařilo vyhrát." "Jistě hodně trénujete? Kolik kilometrů za měsíc ujedete?" '' Trénuji, protože bez toho to nejde. Měsíčně najedu 1000 až 1200 kilometrů.''

Nesmíme opomenout představit nejstaršího účastníka, kterým byl Gustav Špona (1923). V cíli mu naměřili čas 2:15:10. Nejmladším závodníkem byl 11-letý Tomáš Holub, který startoval společně se svým otcem na dvojkole. Z celkového počtu 80 startujících jich do cíle dojelo 76.

AMATÉRSKÁ CYKLISTICKÁ SKUPINA

Racing Olešná 1991

Od jara do podzimu je můžete potkat na cestách frýdeckomísteckého okresu, hlavně na těch málo frekventovaných. Mají jednotné oblečení a vlastní znak. Je to parta mužů, která jezdí na kolech a udržují nebo zlepšují si svojí kondici. Říkají si Racing Olešná. 

Tuto amatérskou cyklistickou skupinu založil v roce 1984 Vladislav Bužek. Pomáhali mu při tom Petr Pavlík a MUDr. Aleš Březina. V současnosti zde působí 30 cyklistů. Od založení se však v klubu vystřídalo na 100 účastníků, kteří společně vyjížděli na silnice. Mají různá povolání. Sám Vladislav Bužek pracoval šestnáct let na Dole Paskov.

"Jaký byl začátek?" ''Trvalo to dost dlouho'', říká Vláďa, "než jsme dali dohromady tuto partu. Z počátku jsme jezdili dva, někdy čtyři, někdy pět. Když už nás bylo více, byl to úspěch. Nemáme žádné stanovy, žádné příspěvky. Někdo přijde jenom jednou, někdo víckrát. Záleží na tom, jak ho baví cyklistika."

Scházejí se přes léto každou středu a společně vyjíždějí. Na začátku sezony začínají s 20-30 kilometry a postupně přidávají. Neřídí se však žádným tréninkovým plánem. Mladší kluci jezdí razantněji a rychleji, ale vždy počkají na ostatní. Velmi dobře se o celou partu s přehledem starají Tomáš Maršálek a Alan Lach. Zpozdí-li se někdo, zbrzdí celou skupinu a počká se na opozdilce.

Ti, kteří se cítí, že mají na závody, zůčastňují se jich. Jezdí jen amaterské cyklistické závody jako Tour de Lysá hora nebo Místek-Pustevny. Nejsou vázáni na tvz. tréninkové středy, ale jezdí individuálně nebo s jinými, podle toho, jak to komu vyhovuje. Je to dobrá parta lidí, spojuje je společný koníček - cyklistika. Pokud se k nim chcete přidat, letos to již nezkoušejte. Poslední společnou jízdu uskutečnili 12. října a odpoledne se rozloučili s cyklistickou sezonou na Olešné při promítání sportovních filmů. Zkuste to však příští rok, určitě je najdete u přehrady Olešná, vždy ve středu v odpoledních hodinách.

Rok 1992

Rekord slezanských cyklistů překonán - Mladá fronta

Letos se jel už sedmý ročník silničního cyklistického závodu na okruhu Lichnov - Frenštát pod Radhoštěm – Bordovice - Lichnov nazv. "Lichnov 24 hodin". Jde o cyklomaraton dvojic v časovce 24 hodin. Rekord závodu byl z roku 1988 a držela jej dvojice Slezanu F-M Petráš-Červenka, která ujela 886,23 km. Průměr byl téměř 37 km v hodině. Letos dvojice Petráš-Baláž (Kopřivnice-Ostrava Poruba) ujela 900,35 km a vytvořila tak nový rekord Lichnova. Na druhém místě dojela dvojice Hrachovina-Kuchař (Dolní Lutyně-Slezan F-M). Závod neregistrovaných cyklistů vyhrála dvojice Lach Alan–MaršálekTomáš z Racingu Olešná Frýdek-Místek, když ujela za 24 hodin 890,5 km!

Rekordní Lichnov - Lidové noviny

Na okruhu v Lichnově se uskutečnil již 7. ročník cyklistického závodu dvojic "Lichnov 24 hodin". Ve všech kategoriích byly zlepšen nejlepší výkony a výsledek absolutních vítězů překonal i výkon z podobného závodu Roudnice v roce 1986 (893,3 km). Dvojice Petráš – Baláš (Kopřivnice – O. Poruba) zajela 900,35 km a vytvořila tak nový čs. rekord. Další pořadí: 2. Hrachovina – Kuchař (D. Lutyně – Slezan F-M), 3. Martinák – Cypra (Kopřivnice) všichni 809,5 km. Závod neregistrovaných na galuzkách vyhráli Lach – Maršálek (F-M) 890,50 km, neregistrovaných na pláštích Roblík – Jandek (Kuřím, Rozdrojovice) 861,57 km a Kateřina a Radka Kolářovy z Příbora zajely 629,43 km.

Jen tak mimochodem – obsadili jsme první čtyři místa, a tím i vyhráli suverénně soutěž družstev.

Rok 1993

Rozdělení kategorií

Počasí v tomto roce bylo poněkud deštivé. Na mnoha vyjížďkách i závodech jsme byli zastiženi přeháňkami a nemilosrdně „sprchováni" buď „shora" nebo „gejzíry" vody od zadních kol svých spolujezdců v pelotonu. Přesto účast na vyjížďkách neklesla a nových kluků, kteří to s námi zkoušejí je stále víc. Potíže nastávají tehdy, když se „balík" během středeční etapy rozdělí na dvě nebo více skupin. Vždycky to totiž vepředu někdo z těch rychlejších nevydrží a vyprovokuje únik. Existují na to rozdílné názory. Například vytvoření tzv. B družstva, které si bude jezdit pomaleji svým tempem. Osobně si myslím, že středa by si měla zachovat „ráz turistické vyjížďky", které by nás měla spíš spojovat, než rozdělovat. Možnosti na to, se „vydivočit" je vždycky dost. Stačí se mezi sebou domluvit na tréninku na jiný den a vybít energii dle libosti.
Vzhledem k tomu, že nás přibylo až na počet 50, tak se později ukázalo jako nezbytně nutné rozdělení do tréninkových VÝKONNOSTNÍCH SKUPIN A, B, C. Věkové KATEGORIE A, B, C, D, E, P, Ž používáme jen pro závodní činnost.

Rok 1994

Registrace

Na 12. ledna byla naplánována ustavující schůze klubu RECING OLEŠNÁ, do té doby volného sdružení neregistrovaných cyklistů. Již na podzim r. 1993 dostal Radim Carbol nápad, jak tomu všemu dát trochu formu. O několika předběžných schůzkách „skalních členů" bylo rozhodnuto, že uděláme sraz a na něm se rozhodneme, co a jak. Bylo pozváno asi 35 nejvěrnějších lidí, kteří se podíleli na dosavadní desetileté činnosti. Druhou lednovou středu se sešlo asi 30 členů v CAFÉ BARU. Úvodní slovo si vzal Radim a nastínil svoji představu. Ta vycházela z toho, že účast v novém klubu by byla nadále naprosto dobrovolná. Rozdíl by byl jen v několika bodech, ovšem důležitých. V prvé řadě registrace klubu u Ministerstva vnitra a k tomu nezbytný živnostenský list. To nám totiž umožňovalo hospodařit s penězi, přijímat sponzorské příspěvky, dále umístit reklamu na veřejných místech, pořádat různé akce, např. závody. Byl zvolen menší výbor, předseda a manažer. První předběžné kontakty, které Radim navázal se sponzory, tak mohly být potvrzeny a realizovány. Roční příspěvek každého člena byl odhlasován na 200,- Kč. Vznikl tak základ konta, které jsme založili u Komerční banky. Do zahájení nové sezóny jsme postavili reklamní tabuli na pozemku CAFÉ BARU – našeho současného hlavního stanu.

Výkonnostní kategorie

Skupina „A" – nejlepší borci, říkáme jim VITAMÍNI. Jezdí vždy nejvíce kilometrů s největším rychlostním průměrem. V kopcích se na žádné „kubánce" (opozdilce) nečeká. Tito borci jsou velice ambiciózní a druhá fáze tréninku je v podstatě nezajímá. Diskuzí bývá light strava, vitamíny, minerály...

Skupina „B"  - říkáme jim POHOĎÁCI. Jezdí s ohledy na ostatní. Ale většinou se objeví nějaký plašan nebo dva a tak si to rozdají mezi sebou. Vždy pak počkají na kopci a dojíždíme společně ke zdroji druhé fáze, kde se probírá detailní rozbor tréninku do pozdních hodin.

Skupina „C" - superborci druhé fáze. Říkáme jim RAKVÁČI. Je to skupina smíšených výkonností, od nejmladších „výlupků" začátečníků, až po ty dříve narozené. Účelem těchto nejzkušenějších borců je příjemné projetí na kole. Ovšem bez maximálních rychlostních průměrů a soupeření mezi sebou. Tito borci však dokonale ovládají teorii, o kterou se pak v poslední fázi tréninku rádi podělí s ostatníma.

Vysvětlivka
VÝKONNOSTNÍ KATEGORIE - tréninková
VĚKOVÁ KATEGORIE – závodní
NEZAMĚŇOVAT!!!

Rok 2000

1. ročník časovky dvojic 26. 6. 2000 - Trať časovky závodníky nadchla.

Frýdlant nad Ostavicí – Za deštivého počasí vyjelo minulý víkend třiačtyřicet cyklistických párů na náročnou trať časovky dvojic JUMP SPORT, vedoucí z Frýdlantu nad Ostravicí na Visalaje. Závod zařazený do seriálu Slezského poháru měl velmi dobrou úroveň a přihlášení závodníci, z nichž někteří byli i z řad rekreačních cyklistů, si pochvalovali výběr tratě a radost ze sportu jim nezkazil ani déšť, který celý závod doprovázel. V kategorii příchozích se nakonec z prvenství na třiatřicet kilometrů dlouhé trati radovala dvojice PAVEL KOKEŠ a MARCEL TVRDÍK. Druhý skončil pár TOMÁŠ BOHATÝ a PETR BARAN, bronzové medaile si odnesli MIROSLAV ŠTĚRBA s PETREM JAVORKEM.

V kategorii do 70 let zvítězilo duo LEOPOLD HEJNEŠ, JAN ADÁMEK před JOSEFEM MARTINÁKEM a JAROSLAVEM CABÁKEM, třetí skončili JOSEF HÁJOVSKÝ a ALAN LACH.
Mezi jezdci kategorie 71 – 90 let kralovali v čase 58 minut a 26 sekund MICHAL BUČEK s BOHUSLAVEM ŠVANTNEREM, druhý byl pár TOMÁŠ MARŠÁLEK a MILAN MASNÝ, oba páry z týmu Racing Olešná.
V kategorii nad 90 let si pro prvenství dojela dvojice BOHUMÍR MOTTL s PETREM SIKOROU, druzí byli VLASTIMIL SOSNA s JANEM GLOGAREM a třetí TOMÁŠ TEŠNAR s MARIÁNEM SABO.

 

Náš klub byl založen několika cyklistickými nadšenci v roce 1984. Historie klubu je tedy delší než 30 let. Za tuto dobu jsme spolu mnoho prožili a chystáme se prožívat i nadále. Na kole i jako kamarádi.

Zájemci o členství v klubu musí projít zkušebním obdobím v pozici "čekatel". Hlavní podmínkou přijetí nového člena do klubu nejsou jeho sportovní výkony, ale schopnost zapadnout do našeho kolektivu.